HABER DETAYI

8 Şubat 2018 15:09

Lojistik Firmalarından Sermaye Uyarısı

Lojistik Firmalarından Sermaye Uyarısı

Uluslararası Taşımacılık Ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (utikad), Lojistik Sektörüne Dair 2017 Değerlendirmesini Ve 2018 Yılı Beklentilerini Düzenlenen Basın Toplantısıyla Açıkladı.

Utikad Yönetim Kurulu Başkanı Emre Eldener, Lojistik Sektörünün Küresel Büyüklüğünün Yaklaşık 7.5 Trilyon Dolar Olduğunu Belirterek, “2023 Yılında Küresel Lojistik Sektörünün Büyüklüğünün 15 Trilyon Doları Aşması Bekleniyor.Ülkemizde Lojistik Sektörünün Büyüklüğü İse 300 Mılyar Tl’ye Tekabül Ediyor Ve Gsyh’nin Yaklaşık Yüzde 12’sini Oluşturuyor.

Bu Yıl Sektörün En Az Yüzde 10 Büyümeyle 330 Mılyar Liraya Ulaşmasını Bekliyoruz” Dedi.Eldener, Geçtiğimiz Günlerde ‘ordino’ Belgesi İçin Tavan Fiyat Uygulaması Getirildiğini Hatırlatarak, Devlet Müdahalesi Sadece Sektörü Değil, Yatırım Ortamını Da Olumsuz Etkiliyor.Kamunun Serbest Piyasa Dinamiklerine Müdahalesi Yerli Ve Yabancı Sermayeyi Yurt Dışına Kaçırma Tehlikesi Taşıyor” Dedi.

Türkiye’nin 2023 Hedeflerine Yaklaşabilmesi İçin Lojistik Faaliyetlerin Güçlendirilmesi Gerektiğine Dikkat Çeken Emre Eldener, “bu Amaçla Lojistik Sektörünün İhtiyaçlarının Doğru Belirlenmesi, Belirlenen İhtiyaçların Giderilmesi İçin Sektör Ve Kamu İdaresi Arasında Koordinasyon, İş Birliği İle Ortak Anlayışın Sağlanması Gerekiyor.

Aynı Zamanda Mevzuat Düzenlemelerinin Sektör Faaliyetlerini Destekleyici Ve Güçlendirici Nitelikte Yapılması Büyük Önem Taşıyor.Sektörün Çalışma Barışını Ve Yatırım Ortamını Bozacak, Girişimciliği Engelleyecek Tarife Kısıtlamaları, Kamu Müdahalesi, Yüksek Maliyetli Belge Ücreti Yaklaşımlarından Vazgeçilmesi Gerekiyor.Devlet Müdahalesi Sadece Sektörü Değil, Yatırım Ortamını Da Olumsuz Etkiler” Diye Konuştu.

Kamu Yatırımlarının Yüzde 25’i Lojistiğe Ayrıldı

2018’de 88.1 Mılyar Tl Kamu Yatırımı Bütçesinin 21.4 Mılyar Tl’si Ulaştırma Sektörüne Ayrılacak.

– Karayolu İçin 9 Mılyar Tl
– Demiryolu İçin 10.8 Mılyar Tl
– Havayolu İçin 1 Mılyar Tl
– Denizyolu İçin 618.4 Mılyon Tl

“intermodal Teşvik Edilmeli”
2018 Yılı Yatırım Programı’na Göre 88.1 Mılyar Tl Kamu Yatırımı Bütçesinin 21.4 Mılyar Tl’lik Kısmının Ulaştırma Sektörüene Ayrılmasının Umut Verici Olduğunu Belirten Utikad Başkanı Emre Eldener, “altyapı Hizmetlerinin Yerine Getirilmesi İçin Kamu Yatırımları Gerekli.

Ancak ‘bir Kuşak Bir Yol’ Ve Diğer Taşımacılık Koridoru Projelerinden Daha Büyük Payların Alınabilmesi İçin Altyapı Hizmetlerinin Süratle Tamamlanması Şart.Doğu-batı Ve Kuzey-güney Hatlarında Kesintisiz Demiryolu Hattımız Ne Yazık Ki Mevcut Değil.Çoğu Limanımızda Demiryolu Bağlantılarının Olmaması Ülkemiz Üzerinden Geçecek Transit Yük Trafiğinin Alternatif Rotalara Kaymasına Sebep Oluyor.

Lojistik Merkezler Modlar Arası Yük Entegrasyonunu Kolaylaştırıcı Şekilde Planlanmıyor maalesef.İntermodal Taşımacılık Teşvik Edilerek Karayolu Üzerindeki Ağırlık Kısa Sürede Ve Öncelikli Olarak Demiryoluna Kaydırılmalı” Diye Konuştu.

Karayolu Yönetmeliği Beklentileri Karşılamadı
Hükümet Tarafından 8 Ocak 2018 Tarihinde Yayınlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin Kamuoyu İle Paylaşılan Taslak Yönetmeliğin Aksine Yetki Belgelerinde Sadeleştirme Yapılmadığına Dikkat Çeken Utikad Başkanı Emre Eldener, “indirim Yapılmasına Rağmen Halen Çok Yüksek Olan Yetki Belgesi Ücretleri Sektöre Girişin Önünde Engel Teşkil Etmeye Ve Şirketlerin Mali Gücünü Zayıflatmaya Devam Ediyor.

H Ve R Belgelilere Sadece Belgedeki Adreslerinde Faaliyet Gösterme Kısıtlaması İle Her Bir Şubesi İçin Ayrı Yetki Belgesi Ücreti Ödeme Ek Maliyeti Getirildi” Diye Konuştu.

“Demiryolunun Payı Artırılmalı”
Lojistik Sektörünün Dış Ticaretten Bağımsız Olarak Değerlendirilmesinin Mümkün Olmadığını Belirten Utikad Başkanı Eldener, “dış Ticaretin Taşıma Modlarına Göre Dağılımını Değer Bazında İncelediğimizde Taşımaların Yüzde 62’sinin Denizyoluyla, Yüzde 23’ünün Karayoluyla, Yüzde 14’ünün Havayoluyla Yapıldığını Görüyoruz.

Önemini Her Noktada Belirttiğimiz Demiryolu Taşımacılığı Sadece Yüzde 1’lik Bir Orana Sahip Ne Yazık Ki.Hatta Demiryolu Yüzde Bir Bile Değil.Oysa Ki Sürdürülebilir Lojistik İçin Daha Ekonomik Ve Çevreci Olan Demiryolunun Payı İvedilikle Artırılmalı” Dedi.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.